Ak pred vás niekedy postavili grilované jedlo, ktoré bolo spálené a nedopečené zvnútra, je takmer isté, že kuchár používa nesprávny spôsob grilovania. Priame a nepriame grilovanie sú dva základné spôsoby grilovania, ktorých osvojenie sa na 100 % prejaví na výsledku vášho snaženia a zaručí, že vami grilované jedlo bude vždy skvelé.
Priame grilovanie znamená, že sa potraviny grilujú priamo nad zdrojom tepla a pri jeho použití je nutné pokrm minimálne raz obrátiť.
Priama metóda je vhodná predovšetkým na potraviny, ktoré sa grilujú menej ako 25 minút, napr. steaky, špízy, kotlety, klobásy, zelenina a pod. Priamym grilovaním získava mäso nádhernú štruktúru s charakteristickou mriežkou.
1. Rozpáľte uhlie či brikety v komínovom štartéri. Používajte pritom kvalitné nehorľavé rukavice. Ak nemáte komínový štartér, zapáľte brikety či uhlie priamo na palivovom rošte.
2. Vysypte zapálené uhlie či brikety z komínového štartéra na dno grilu a rozhrňte rovnomerne na 2/3 plochy grilu. Zvyšnú plochu roštu ponechajte ako bezpečnú zónu, kam môžete presunúť potraviny v prípade, že sa začínajú pripaľovať.
3. Vykefujte rošt, čím ho zbavíte všetkých zbytkov jedla a potrite ho olejom či iným tukom.
4. Umiestnite grilované potraviny do stredu roštu.
5. Vráťte poklop späť na gril a otvorte vetracie ventily na dne grilu a na poklope. Pre priame grilovanie potrebujeme vysokú teplotu, ktorú nejlepšie dosiahneme úplným otvorením vetracích ventilov. Viac o regulácii teploty v kategórii Tipy majstrov grilu.
6. Po uplynutí polovice času grilovania pokrm raz obrátime.
7. Po skončení grilovania zavrieme grilovacie ventily, vďaka čomu uhlie či brikety zhasnú a môžete ich použiť pri ďalšom grilovaní.
Odporúčané príslušenstvo: Starter set, Grilovací brikety
1. Predhrejte váš plynový gril na vysokú teplotu použitím všetkých horákov.
2. Položte grilované potraviny na rošt a potom nastavte gril na teplotu podľa konkrétneho receptu.
3. Vykefujte rošt a potrite ho olejom či iným tukom.
4. Umiestnite grilovanú potravinu do stredu roštu.
5. Zavrite poklop grilu.
6. Približne v polovici grilovania grilovaný pokrm obráťte.
7. Po skončení grilovania sa nazabudnite presvedčiť, že sú všetky horáky vypnuté.
Odporúčané príslušenstvo: Grilovacie rukavice, Grilovacie náradie
Nepriame grilovanie je metóda podobná pečeniu, ktorá však dodá grilovanému pokrmu chuť a vzhľad, aké Vám vaša trúba nikdy neponúkne. Teplo vydané uhlím či briketami hneď neuniká, ale vďaka poklopu se odráža a rovnomerne obopína grilované potraviny, vďaka čomu nie je nutné ich behom grilovania obracať.
Nepriama metóda je vhodná na potraviny, ktoré vyžadujú viac ako 25 minút grilovania alebo na potraviny, ktoré sú tak jemné, že priame vystavenie zdroju tepla by ich vysušilo alebo pripálilo, napr. celá pečienka, rebrá, celé kurčatá, veľké kusy mäsa rovnako ako jemné rybie filé.
Kvalitné grily sú navrhnuté tak, aby vám dali kontrolu nad zdrojom tepla. Táto flexibilita je zrejmá predovšetkým pri kvalitných kotlových griloch na drevené uhlie. Pri kotlových griloch môžete bez problémov rozdeliť uhlie či brikety na strany palivového roštu tak, že grilovaný pokrm nie je vystavený priamemu zdroju tepla.
Pri plynových griloch je využitie na nepriame grilovanie trochu zložitejšie. Musíte mať gril, ktorého sústava horákov Vám umožňuje také grilovanie.
1. Rozpáľte uhlie či brikety v komínovom štartéri. Používajte pritom kvalitné nehorľavé rukavice. Ak nemáte komínový štartér, zapáľte brikety či uhlie priamo na palivovom rošte.
2. Vysypte uhlie do palivových košov či do časti vyhradenej palivovými prepážkami. Ak nemáte palivové prepážky či palivové nádoby, rozhrňte žeravé uhlie či brikety rovnomerne po oboch stranách palivového roštu. Palivové nádoby či palivové prepážky Weber sú skvelí pomocníci, ktorí vám uľahčia prácu a pomôžu udržať žeravé uhlie presne tam, kde potrebujete.
3. Do stredu palivového roštu umiestnite hliníkovú tácku, najlepšie Weber alu-misku, ktorá zabraňuje odkvapkávaniu štiav do grilu a zabraňuje vzplanutiu tuku pri grilovaní potravín ako je kurča, hus či pečienka.
4. Dajte grilovací rošt späť nad rošt palivový a položte jedlo, ktoré chcete grilovať nad misku, príp. nad prázdne miesto, ak se rozhodnete misku nepoužívať.
5. Pridajte na uhlie okapané drevené štiepky v prípade, že chcete dodať grilovanému pokrmu ďalšiu arómu. Používajte iba na to vhodné drevo. Vynikajúce výsledky dosiahnete s našimi drevenými štiepkami zo stromu Hickori.
6. Vráťte poklop späť na gril a otvorte čiastočne vetracie ventily na dne grilu a na poklope. Nepriame grilovanie väčšinou prebieha pri strednej teplote, ktorú dosiahnete iba čiastočným otvorením vetracích ventilov. Viac o regulácii teploty v kategórii Tipy majstrov grilu.
7. Poklop zdvíhajte iba ak chcete grilovaný pokrm skontrolovať, príp. pridať uhlie či drevené štiepky. V prípade, že používate grilovacie brikety Weber Premium s časom horenia až 4 hodiny, nebudete musieť behom grilovania ďalšie brikety pridávať.
Odporúčané príslušenstvo: Alu-misky, Palivové prepážky, Palivové nádoby, Starter set, Grilovacie brikety Premium
1. Predhrejte váš plynový gril na vysokú teplotu použitím všetkých horákov.
2. Potom stredný horák vypnite, predný a zadný horák nastavte na teplotu uvedenú v recepte.
3. V prípade, že máte gril s dvojhorákovým systémom, nastavte oba horáky na maximálne stredné pečenie alebo predný horák nastavte na priemernú teplotu a zadný horák nechejte vypnutý.
4. Umiestnite grilovanú potravinu nad vypnutý horák. Pre ešte lepšie výsledky pri grilovaní veľkých kusov mäsa používejte kolísku na pečenie, príp. stojan na kurča.
5. Zavrite poklop grilu a otvárajte ho iba ak chcete grilovaný pokrm skontrolovať, príp. podliať.
Odporúčané príslušenstvo: Alu misky misky, Grilovacie rukavice, Grilovacie náradie